Integrál, polointegrál alebo karavan s alkovňou?

Viete presne aký karavan hľadáte? Integrál, polointegrál alebo karavan s alkovňou?


 

Aký karavan si vybrať – ďalšia ťažká otázka na ceste za cestovaním s karavanom.

 

Ak ste si prečítali predošlé články a rozhodli sa že si teda idete kúpiť karavan super. Ale netešte sa ešte moc 😊

 

Nie je karavan ako karavan.

karavan cestovanie

 

Hurá ideme na to, ideme kúpiť karavan. Asi tak nejak to u nás vyzeralo po počiatočnom rozhodnutí, že teda áno, toto je cesta ktorou chceme ísť. A potom brzda, prišla otázka – a viete aký by mal byť ten váš? Jasné viem predsa „normálny karavan“.  A chcete integrál, polointegrál či taký s alkovňou?  Aha hmmm.. to ako si máme vybrať?  A to je ich naozaj toľko rôznych?

 

Nie je to ľahké rozhodovanie a záleží na viacerých faktoroch.  Budem sa opakovať, ale aj keď už viete, že chcete karavan, znovu si sadnite a premyslite si čo od neho očakávate a ako a s kým v ňom budete cestovať. Aby ste vybrali ten správny presne pre vás.

 

Pozrite sa na tri základné typy karavanom a možno vám to uľahčí rozhodovanie.

 


 

  1. INTEGROVANÝ (tiež nazývaný Integrál)
  2. POLOINTEGROVANÝ (polointegrál)
  3. S ALKOVŇOU

 


 

 

Karavan – integrál

karavan integral

 

Tieto karavany patria k najkrajším ale zároveň k najluxusnejším a najdrahším. Majú krásne prepojenú kabínu vodiča s obytnou časťou. Predné sklo je veľké, s parádnym výhľadom. Čo sa týka technického riešenia, podvozok aj motor sú kompletne zabudované do obytnej časti auta.

 

Sú vhodné skôr pre menší počet cestujúcich ktorým poskytujú maximálny komfort. Spanie býva riešené veľkou posteľou v zadnej časti auta a tiež niektoré typy majú možnosť spúšťace postele nad kabínou.  Bývajú dostatočne dlhé a sú vhodné aj na zimné výjazdy.

 

Keďže ide o autá vyššej kategórie, mávajú už ako základnú výbavu zväčša aj dvojitú podlahu( čo oceníte hlavne v zime), nádrže na vodu proti mrazu či otočné sedačky. Celkovo materiálovo aj technicky ide o veľmi dobre vybavené autá, čomu samozrejme zodpovedá cena.

 

Tieto autá sú ale vhodné skôr pre dvojice či pre rodiny s maximálne dvoma deťmi. Taktiež dodržanie stanovenej hmotnosti do 3,5 t tu vzhľadom na použité materiály býva problematické. Môžete samozrejme zvoliť vozidlo z kategórie nad 3,5 tony, ale tu už budete potrebovať vodičský preukaz skupiny C. A pripravte sa aj na drahšie poistenie a mýtne poplatky.

 

 

 

Karavan – polointegrál

karavan polointegral

Predstavujú „kompromis“ medzi alkovňou a integrálom. Cenovo nie sú tak vysoko ako Integrály a zároveň ponúkajú dostatok priestoru pre posádku. Takéto auto umožňuje naozaj komfortné spanie až 4 dospelým osobám. Postele sú v zadnej časti auta /či už dve nad sebou alebo jedna široká postel v závislosti od výrobcu a modelu/ a tiež máte spúšťacie dvojlôžko nad kabínou.

 

Oproti karavanom s alkovňou majú polointegrály krajší-kompaktnejší dizajn, sú nižšie a cenovo výhodnejšie. (aj keď to nie vždy platí) Výhodou bývajú aj lepšie jazdné vlastnosti, nižšia spotreba a hmotnosť auta.

 

My sme si takéto auto vyskúšali na našej prvej karavanovej dovolenke v Chorvátsku. Zistili sme ale, že našej rodine tento typ auta nevyhovuje. Teda auto ako také áno, ale tá spúšťacia postel nám spôsobovala veľký diskomfort a obmedzenia. Nás je proste veľa 😊  a kým starší puberťáci spali aj do desiatej na spustenej posteli, my sme „nemali kde jesť“. Resp. museli sme ísť raňajkovať von, nakoľko postel po spustení neumožňuje sedieť v aute. Taktiež prístup do niektorých skriniek s vecami bol zablokovaný pri spustenej posteli. Večer a v zlom počasí to bolo veľmi nepohodlné. Proste buď sedíte za stolom, alebo ležíte na posteli. Nie je tu možnosť kombinácie a nikdy nevyhoviete všetkým.

 

 

Karavan s alkovňou.

karavan cestovanie

 

 

Ideálne auto ak vás je „trošku viac“. Alkovňa – veľký priestor na spanie nad kabínou vodiča, poskytuje dostatok priestoru na spanie aj viacerým deťom. U nás sa tam pohodlne vyspia 4 kusy. V zadnej časti auta je ďalšia postel či postele. Oproti polointegralu je posteľ v alkovni „napevno“ čo vám dáva viac komfortu v kempe. Nemusíte sa rozhodovať medzi sedením za stolom a ležaním v posteli. Každý si nájde to svoje čo mu práve vyhovuje.

 

Cenovo sú tieto karavany podobné polointegrálom. Majú ale vyššiu výšku aj hmotnosť. Tieto autá sa vedia vo vetre dosť „rozkývať“, čo tiež nebýva príjemné a spolu so zvýšenou spotrebou predstavuje ďalšiu nevýhodu týchto áut.

 

Práve takýto karavan sme si nakoniec vybrali my. Ono s počtom 4 kusov detí a obmedzeným rozpočtom nemáte zas veľa možností.  Áut pre 6 nie je veľa. Navyše sme mali požiadavku, aby vzadu nebolo dvojlôžko, ale poschodová posteľ. A tiež aby auto malo dvojitú podlahu. Plus aspoň akú takú priestrannú garáž. V prípade dvojlôžka býva zadná garáž omnoho väčšia, tak tu tiež treba zvážiť či uprednostníte pohodlnejšie spanie, alebo väčší priestor na veci.

 

 

 

Ktorý sa páči vám a prečo ? Napíšte nám do komentu ktorý by ste si na cestovanie vybrali vy 🙂

 

 


Foto Mária Čermák, www.nafotky.sk

Karavanom na cestách – aj s deťmi sa dá cestovať a kempovať – Instagram KARAVAN FAMILY.

Sledujte nás na facebooku


 

5 (100%) 1 vote
Žiadne hodnotenia

Hodnotenie článku